[vc_row][vc_column][vc_column_text]

سنگ گرانیت یا خارا (به فرانسوی: granite) چیست؟

گونه‌ای سنگ آذرین درونی اسیدی است. به همین دلیل، بافتِ آن دارای دانه‌های متوسط تا درشت است و دارای کوارتز (دُرّ کوهی)، میکا، و پاره‌ای کانی‌های دیگر می‌باشد. بسته به کانی‌هایِ موجود در سنگ خارا و شیمی آن، این سنگ به رنگ‌های گوناگونی، از صورتی تا سفید و خاکستریِ یافت می‌شود. این سنگ از سنگین‌ترین سنگ‌ها با چگالی ۲٫۷۵ گرم بر سانتی‌متر مکعب به‌شمار می‌رود.

سنگ خارا یکی از محکم‌ترین و سخت‌ترین سنگ‌ها می‌باشد. به همین خاطر به عنوان مصالح ساختمانی به صورت گسترده‌ای استفاده می‌شود. مقاومت این سنگ در مقابل ساییدگی باعث استفاده گسترده از آن در آزمایشگاه‌ها شده‌است. مقاومت و سختی بالای این سنگ این امکان را فراهم می‌کند که ورقه‌هایی به ضخامت تنها چند میلی‌متر از این سنگ ساخت.

مزایا و معایب سنگ گرانیت

مزایا:

۱- تنوع طرح و رنگ

۲- دوام و طول عمر بالا

۳- قیمت مناسب

۴- همخوانی با سایر مصالح

۵- مقاومت در برابر حرارت

۶- دوستدار محیط زیست

۷-مقاومت در برابر نفوذ آب

۸- مقاومت در برابر خوردگی

۹- مقاومت در برابر خراشیدگی و سائیدگی

معایب

  • وزن آن بالاست و استفاده از آن بار مرده بر ساختمان وارد می کند.
  • نصب این سنگ به دلیل استفاده از ملات برای چسبندگی، زمان بر است.
  • این سنگ عایق حرارتی و صوتی نیست، در نتیجه منجر به هدررفت انرژی در ساختمان می شود.
  • چسبندگی گرانیت به ملات در حد ایده آل نیست. به همین خاطر به تازگی استفاده از آن به عنوان سنگ نما ممنوع شده است. چرا که احتمال سقوط آن وجود دارد.

کاربرد سنگ گرانیت

گرانیت از جمله سنگ هایی است که هم در فضاهای داخلی و هم در فضاهای بیرون ساختمان قابل استفاده می باشد. از جمله کاربردهای آن با سطح ناهموار یا پرداخت شده می توان به مواردی نظیر سنگ پله، سنگفرش پیاده رو، پیشخوان آشپزخانه، کفپوش، دیوارپوش، سینک روشویی، سینک آشپزخانه و محوطه سازی اشاره نمود. برای مشاهده اطلاعات بیشتر و دقیق تر در این زمینه به صفحه سنگ گرانیت واقع در بخش بلاگ ما مراجعه کنید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column]

[/vc_column][/vc_row]