آنچه باید درباره کلوزت روم ها بدانید:

کلوزت روم ها که ظاهرا از فرهنگ طراحی داخلی غرب به کشور ما وارد شده اند، آن طور که فکر می کنید، مفهوم بیگانه ای نیستند! در واقع، این کلوزت ها همان گنجه های ایرانی قدیم هستند، اما به شکلی دیگر. درست است که کلوزت، نمادی از زندگی لوکس می باشد، اما امروزه در اکثر خانه های نوساز و خصوصا مدرن و لاکچری یافت می شوند. فکر می کنید شما هم بتوانید یکی از این کلوزت های پرکاربرد در منزل خود داشته باشید؟ بی شک می توانید! با معماران برتر رونیکا اسپرلوس همراه شوید تا همه چیز را در این زمینه به شما بگوییم:

نخستین موردی که باید درباره کلوزت ها بدانید، این است که چطور کاربردی ترین فضای ممکن را بسازید. به این منظور، طبق دستورات زیر اقدام کنید:

  1. ابتدا یک شکل مناسب برای کلوزت خود انتخاب کنید. کلوزت ها در شکل های مختلفی وجود دارند. مثلا نوع الL شکل، دو دیوار را اشغال می کنداستفاده برای فضاهای تنگ و از دیگر امتیازات آن می توان اجازه راحتی حرکت را گفت. نوع یوU شکل سه دیوار را اشغال می نماید، مورد استفاده برای فضاهای بزرگتر جهت ایجاد فضای بیش تر . نوع دیگری به اسم کلوزت مستقیم نیز وجود دارد که برای فضاهای کوچک بهتر است که یک دیوار را در بر میگیرد.
  2. فضاهای ذخیره سازی را اضافه نمایید. غیر از کمد لباس های فصلی، باید برای لوازم جانبی نیز فضا در نظر بگیرید. قفسه ها، کشوها و کمدها در این رابطه به شما کمک خواهند کرد.
  3. برای کلوزت خود یک سبک در نظر بگیرید. این کار به انسجام بخشیدن به فضای کلوزت کمک زیادی می کند. بهترین سبک برای بهره مندی از یک فضای بی نظیر و تمیز، سبک معاصر است.

کلوزت در اتاق مستر

برای اتاق مستر، معمولا یک  کلوزت به صورت مشترک قرار می گیرد. می توان با بخش بندی صحیح  کلوزت مستر، فضاهای آن را به طور مناسب، میان زوجین تقسیم کرد. در نظر گرفتن یک فضا برای لباس های روزانه، لازم است. جهت آویختن مواردی مثل کراوات، شال، روسری، مقنعه و کراوات، بهتر است از قلاب های دیواری بهره بگیرید.

برای داشتن یک کلوزت ایده آل، از ایده های زیر الهام بگیرید:

رنگ سفید

به جرأت می توان گفت که هیچ رنگی قارد نیست به‌ مانند سفید، فضای کلوزت شما را ایده آل کند. این رنگ، سبب درخشش لباس‌ هایتان می شود و به کلوزت، جلوه می دهد اگر نگران کثیفی آن هستید رنگ های آبی روشن و کرم پر کاربردترین رنگ ها در این زمینه هستند.

جزیره

جزیره لباس می تواند گزینه خوبی برای قرار دادن وسایل پرکاربرد باشد. البته رویکرد دیگری نیز در استفاده از جزیره ها وجود دارد که قرار دادن اشیای دستی و کوچک، مانند کیف پول، کلاه و این جور اقلام است.

فضای نشیمن

چه بهتر از این که در کلوزت خود، جایی برای نشستن داشته باشید؟ نشیمن ها فوق العاده هستند و به شما اجازه می دهند برای امتحان کردن کفش های خود به راحتی بنشینید بهتر است فضای نشیمن در دو حالت نشستن قابلیت استفاده داشته باشد هم با ویو مستقیم آینه باشد هم رو به فضای بیرون.

آینه قدی

آینه قدی را فراموش نکنید! آینه ها جدا از این که برای مشاهده لباس پوشیده شده لازمند، باعث می شوند فضای کلوزت شما روشن تر و دلبازتر جلوه کند و زیبایی کلوزت شما را دو چندان میکند.

نورپردازی

کلوزت شما بدون نورپردازی، کامل نخواهد بود. با کمک نور می توانید روشنایی لازم برای پوشیدن لباس را فراهم کرده و امکان راحت پیدا کردن چیزی که لازمش دارید را نیز ایجاد سازید.

سازمان‌ دهی

هم برای زیباتر دیده شدن قفسه ها و هم برای نظم و ترتیب بهتر آن ها می توانید اقلامی مثل کیف و کفش را در یک سمت و بقیه موارد را در سمت دیگر قرار دهید. این کار را می توان با اعمال ترتیب رنگ نیز انجام داد.