نکات ضروری هنگام خرید سنگ مرمر:

خرید سنگ یکی از مهمترین مفاهیم ساختمانی است. اهمیت آن به حدی است که حتی می تواند بر فروش موفق یا ناموفق واحدهای ساختمانی تأثیر بگذارد. عوامل مختلفی در انتخاب سنگ مورد نیاز ساختمان دخیل هستند، از جمله ارزش پروژه و موقعیت ساختمان.

انواع سنگ های مورد استفاده در ساختمان عبارتند از: تراورتن، مرمر، گرانیت، کوارتز، کورین،  اونیکس، چینی و غیره. نکته مهم در خرید سنگ مرمر ویژگی های این سنگ است. توجه داشته باشید که بر اساس این ویژگی ها محل استفاده از آن در ساختمان مشخص می شود.

نکته مهم دیگری که در انتخاب و خرید سنگ مرمر و سایر سنگ ها باید به آن توجه کرد، کیفیت فرآوری سنگ و دقت به کار رفته در این فرآیند است. کیفیت مناسب سنگ و درخشندگی آن به ارزش ملک می افزاید.

همچنین لبه های سنگ باید سالم باشد; اگر لبه های سنگ ریخته شود، سنگ خراب می شود و بر کیفیت و زیبایی آن تاثیر نامطلوب می گذارد.

دو عامل مهم دیگر در انتخاب و خرید سنگ مرمریت و سایر سنگ ها ضخامت و نوع سنگ است. ضخامت از نظر حمل و نقل و همچنین نصب مهم است و مرتب سازی از نظر زیبایی نیز خوشایند است، زیرا اگر سنگ در دسته بندی مناسب قرار نگیرد، نصب سنگ را بد جلوه می دهد.

نکات ضروری هنگام خرید سنگ مرمر_رویاسازان_هدفمند

به طور خلاصه نکات زیر در خرید سنگ مرمر مانند سایر سنگ ها حائز اهمیت است:

مقاومت فشاری، جذب آب سنگ، کاربرد سنگ، شکل و اندازه سنگ، انبار سنگ، قیمت سنگ، نوع فرآوری سنگ، رنگ سنگ. بدون ترک. شیار. شکست، شکستگی. رگ های شل. پوسیدگی قطع.

به طور خلاصه نکات زیر در خرید سنگ مرمر مانند سایر سنگ ها حائز اهمیت است_رویاسازان_هدفمند

هنگام خرید سنگ مرمر باید به چه نکاتی توجه کرد؟

هنگام خرید سنگ مرمر باید به دو نکته مهم توجه کرد: سنگ مرمر چه ویژگی هایی دارد. چه قسمت ها و فضاهایی از ساختمان برای سنگ مرمر مناسب است.

سنگ مرمر برای فضاهای داخلی ساختمان کاربرد دارد و بیشترین کاربرد را در کف واحدها دارد. در نتیجه آنچه برای نما و فضاهای داخلی و کف هر ساختمان مهم است در انتخاب سنگ مرمر نیز اهمیت دارد.

سنگ مرمر در نما و کف استفاده می شود. هنگام خرید سنگ مرمر برای نما، حداقل مقاومت فشاری سنگ باید 300 کیلوگرم بر سانتی متر باشد.

جذب آب سنگ باید حداکثر 2 درصد باشد. البته میزان جذب آب سنگ برای فضای داخلی مهم نیست. سنگ مرمر از نظر کاربرد برای نماهای بیرونی مناسب نیست پس دقت کنید که فقط در نمای داخلی از آن استفاده کنید.

در صورتی که خرید سنگ مرمر برای کف ساختمان انجام می شود، باید دقت داشته باشید که مقاومت فشاری آن برای واحدهای مسکونی 270 کیلوگرم بر سانتی متر، برای واحدهای تجاری و اداری 500 کیلوگرم بر سانتی متر و برای پارکینگ ها و محوطه ها 900 کیلوگرم بر سانتی متر باشد. .

در مورد سنگ مرمر برای کف ساختمان نیز باید به استفاده از سنگ توجه کرد. سنگ انتخاب شده باید جذب آب کمی داشته باشد. اگر از سنگی با جذب آب بالا برای منطقه سیل زده استفاده شود، سنگ لکه شده و شکل آن خراب می شود.

کفپوش مرمر از نظر کاربری برای واحدهای مسکونی، اداری و تجاری مناسب است اما برای پارکینگ کف، زمین و پیاده رو بهتر است از انواع دیگر سنگ مانند تراورتن و گرانیت استفاده شود.

نحوه تعیین سنگ مرمر_رویاسازان_هدفمند

نحوه تعیین سنگ مرمر

سنگ مرمر یک سنگ آهک است. هر سنگ آهکی که جزو سنگ مرمر و تراورتن نباشد در زیر مجموعه مرمریت قرار می گیرد. سنگ مرمر انواع مختلفی دارد: سنگ مرمر کلسیتی، سنگ مرمر منیزیت، سنگ مرمر کلسیتی دولومیت و سنگ مرمر دولومیت.

رنگ سنگ مرمر که در اثر ناخالصی ها به وجود می آید از سفید تا قرمز، کرم، قهوه ای، صورتی، سیاه، سبز و غیره متغیر است.

تشخیص سنگ مرمر از سنگ تراورتن برای افرادی که تخصص ندارند دشوار است. سنگ مرمر سنگی رگه دار و بدون منافذ است.

سنگ مرمر برای کجا مناسب است؟

استفاده از هر سنگی به محل نصب آن و ویژگی ها و کاربری های خاص آن مکان بستگی دارد. به عنوان مثال برخی از سنگ های مرمر طبیعت آهکی دارند و جذب آب بالایی دارند. در نتیجه نمی توان از این نوع سنگ مرمر در حمام و آشپزخانه استفاده کرد.

همچنین باران، سرما، گرما و هوا برای این نوع سنگ مناسب نیست زیرا آب، انقباض و انبساط باعث خوردگی آن می شود.

اکثر انواع سنگ مرمر در برابر ضربه مقاوم نیستند و بنابراین برای محله های شلوغ توصیه نمی شوند. به طور کلی سنگ مرمر بیشتر در داخل ساختمان ها استفاده می شود. روی دیوار پله ها، دیوارهای پارکینگ و کف.

سنگ مرمر را از کجا بخریم؟

ایران معادن سنگ مرمر زیادی دارد که بسیاری از آنها شناسایی و مورد بهره برداری قرار گرفته اند و بسیاری از آنها هنوز به این مرحله نرسیده اند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *