قرنیز

قرنیز چیست؟

 لایه یا نوار کوچکی از جنس چوب، سنگ، پلاستیک و یا سیمان است که در این بین قرنیز های چوبی بدلیل کیفیت بالای ساخت و زیبایی شان، پرطرفدارترین و محبوب ترین نوع هستند. به خصوص برای خانه هایی از کفپوش پارکت لمینت در آنها استفاده شده این امر اهمیت زیادی دارد.
امروزه استفاده از این نوارها به دلایل مختلفی در ساختمان ها و خانه ها صورت می گیرد. از جمله زیباتر شدن محل برخورد کف اتاق با دیوار، پوشاندن لایه بیرونی و ظاهری پایین  دیوارها (معروف به نازک کاری) در برابر صدمات فیزیکی مانند برخورد کمد و یا مبل به دیوار، محافظت از دیوار در برابر موادی که ممکن است منجر به پوسیدگی و آسیب رساندن به آن شوند مانند آب و رطوبت و پوشش دادن فضای بین آخرین پارکت چوبی و دیوار. در عین حال استفاده از قرنیزهای زیبای چوبی می تواند موجب زیباتر شدن و ایجاد جلوه خاصی در آن شود.
معمولا لایه های قرنیز با استفاده از چسب های مخصوص به پایین دیوار، بخش به بخش و تکه تکه با دقت توسط کارگران چسبانده می شوند.

قرنیز چوبی 

همانطور که گفته شد، بهترین و زیباترین نوع قرنیز است به خصوص اگر هم رنگ و یا هم جنس پارکت لمینت بکار رفته در کفپوش آن فضا (سالن، اتاق و یا…) انتخاب و بکار گرفته شود. توصیه ما این است که از این نوع قرنیز در منزل استفاده کنید. این نوع قرنیز معمولا دارای ارتفاع ۸، ۱۰ یا ۱۲ سانتی متر هستند.

قرنیز سنگی 

این نوع نوارها از سنگ ساخته می شوند و عموما زیبایی قرنیزهای چوبی را ندارند اما برای مکان هایی که کفپوش آنها سنگ است، تا حدودی مناسب می باشد. معمولا ارتفاع این مدل سنگی بین ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر است.

قرنیز های پلاستیک (PVC) 

همانطور که از اسم این نوع نوار پیداست، جنس آنها از پلاستیک است و شاید مزیت این نوع  نسبت به سایر انواع آن، این است که بعضی از انواع آن می تواند رنگ شفاف داشته باشد و چندان به چشم نیاید. این نوع قرنیزها بیشتر مناسب جاهایی هستند که کفپوش سنگ و یا سرامیک دارند.