سنگ کوارتز در مقابل کوارتزیت

بزرگترین تفاوت بین کوارتز و کوارتزیت این است که کوارتز یک ماده ساخته دست بشر است، در حالی که کوارتزیت یک سنگ طبیعی است. کوارتزیت یک ماده طبیعی است که از ماسه سنگ غنی تشکیل شده است. مانند گرانیت، زیبایی و ظرافت کوارتزیت در اثر میلیون ها سال فشار، دما و فرسایش طبیعی شکل گرفته است.

کوارتزیت به طور معمول در سایه های سفید یا خاکستری روشن وجود دارد، اما مواد معدنی موجود در سنگ می توانند رنگ های صورتی، طلایی یا قهوه ای مایل به قرمز را ایجاد کنند.

در حالی که نام‌ این دو احتمالاً شبیه هستند، هر کدام تفاوت‌های اساسی دارند که به هر سنگ مزیت رقابتی منحصر به فردی می‌دهند.

نگاهی به هر یک از این ویژگی ها به مناسب بودن آن در زمینه استفاده و قرارگیری کمک می کند.

 

کیفیت کوارتز و کوارتزیت

در ابتدایی ترین مورد، ممکن است این سوال که خیلی از خواص اکثراً هر دو یکسان هستند، حقیقت داشته باشد. از این گذشته، هر دو از کوارتز ساخته شده اند.

با این حال، این همان جایی است که شباهت به پایان می رسد.

تفاوت اصلی بین این دو در این واقعیت است که سنگ از کوارتز مهندسی شده است در حالی که کوارتزیت کوارتز طبیعی استخراج شده و در حالت طبیعی خود ساخته می شود.

یک اسلب سنگ کوارتز با همان کریستال های کوارتز موجود در کوارتزیت مهندسی شده است، اما یک فرآیند ساخته دست بشر، کریستال را با رزین ها، رنگدانه ها و مواد دیگر مانند ترکیب می کند. این فرآیند منجر به ساخت یک سنگ بسیار بادوام و غیر متخلخل می‌شود که در رنگ‌ها و طرح‌های متنوعی وجود دارد.

جدا از ترکیب متفاوت این دو ماده، تفاوت های سبکی نیز کاملاً چشمگیر است. کوارتزیت اغلب با سنگ مرمر یا گرانیت اشتباه گرفته می شود، زیرا دارای رگه های ظریف مرمر و رنگ و طرح هایی مشابه با برخی از گرانیت ها است.

تطبیق پذیری

تطبیق پذیری و در دسترس بودن سنگ کوارتز قطعاً در صدر لیست مزایای این سنگ قرار دارد. کوارتز به عنوان یک سنگ مهندسی شده کاملاً همه کاره است. این سنگ در اشکال، رنگ‌ها و طرح‌های مختلف وجود دارد که آن را به یکی از پرکاربردترین سنگ‌های بازار تبدیل می‌کند.

از سوی دیگر، کوارتزیت وجود دارد. بر خلاف کوارتز، کوارتزیت یک سنگ طبیعی است. این سنگ به شکل طبیعی خود استخراج می شود که دسترسی به رنگ ها و الگوهای خاص را تا حد زیادی محدود می کند.

 

دوام و نگهداری

یکی دیگر از تفاوت های بزرگ بین کوارتز و کوارتزیت، مراقبت معمول و دوام آنها است. فرآیند مهندسی سنگ کوارتز را بسیار بادوام می‌کند و کوارتز را به سطح سختی تبدیل می‌کند که متخلخل نیست و بنابراین در برابر خرد شدن، خراشیدگی و باکتری‌ها مقاوم است.

این امر باعث می شود که کوارتز به راحتی تمیز شود. لکه های سطحی را می توان به راحتی و بدون نگرانی از خراب شدن تمیز کرد و نگهداری و تعمیر آن بسیار آسان است. (غیر متخلخل بودن به این معنی است که در برابر ریختن لکه ها و مواد اسیدی، حتی میکروب ها مقاوم هستند.)

کوارتزیت یک سنگ نسبتاً سخت است، اما چگالی آن کمتر از کوارتز است و به راحتی در مناطقی مانند آشپزخانه لکه دار می شود. برای جلوگیری از لکه شدن سطح نیاز به آب بندی دارد، در حالی که کوارتز عملاً نیازی به نگهداری ندارد.

مانند گرانیت و مرمر، کوارتزیت ها مستعد لکه شدن هستند زیرا بیشتر سطوح کوارتزیت متخلخل است. مایعات مختلفی می توانند به این منافذ نفوذ کنند که باعث ایجاد لکه می شود و می تواند به جایگاه برای باکتری ها و سایر میکروارگانیسم ها تبدیل شود.

در حالی که برخی از کانترهای کوارتزیتی می توانند غیر متخلخل باشند، این به درجه دگردیسی طبیعی سنگ ها و محل استخراج آنها بستگی دارد. در طول بازدید خود از نمایشگاه در این مورد با کارشناسان مجموعه روسا (رویاسازان هدفمند) سوال کنید.

قیمت

سنگ کوارتزیت که جزو سنگ‌های طبیعی است معمولاً گران‌تر از سنگ کوارتز هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *