بهترین سنگ های کف ساختمان

اگر به دنبال خرید سنگ برای کف ساختمان خود هستید به شما پیشنهاد می کنیم قبل از انتخاب و خرید با سنگ ها و کاربردشان آشنا بشوید و سپس اقدام به خرید سنگ برای کف ساختمان خود نمایید. زیرا آشنایی با ویژگی سنگ ها به شما کمک می کند که با توجه به کاربری و شرایط اقلیمی و محیطی، سنگی را انتخاب نمایید که دوام و زیبایی خود را سالیان سال حفظ نماید.

سنگ کف ساختمان

سنگ کف ساختمان

مناسب ترین سنگ برای کف ساختمان باید دارای چه ویژگی هایی باشد

سنگ های طبیعی یکی از شیک ترین و مقاوم ترین متریال برای سنگ فرش کردن کف ساختمان شما است. سنگ ها عمر طولانی دارند و با محیط زیست سازگاری دارند و تنوع سنگ های طبیعی تمام سلیقه ها را پوشش می دهد.

از مزایای سنگ های طبیعی می توان به مقاومت سایشی بالا، مقاومت زیاد در برابر سرما و گرما، غیر آلرژی زا، سازگار با محیط زیست و تنوع زیاد اشاره کرد و از معایب سنگ های طبیعی گران بودن و وزن بالای آن ها است. سنگ ها خاصیت سردی دارند و استفاده از سنگ در سنگفرش مناطق سرد سیر باعث می گردد که سرما تشدید شود و می بایست در این مناطق از گرمایش کف استفاده نمود.

همچنین سنگ ساب خورده به هنگام خیس بودن حالت لغزندگی بالایی دارد و می بایست سنگ کف مکان هایی که در معرض خیس شدن هستند از نوع فرآوری هوند و یا تیشه ای به جای صیقل استفاده شود.

هر سنگ مناسب چه مکانی است

سنگ های براق و سابیده لغزنده اند و اگر با پای برهنه از روی سنگ خیس راه برویم منجر به سر خوردگی می گردد؛ بنابراین از سنگ های سابیده و براق در مکان هایی همچون سرویس های بهداشتی و استخر نباید استفاده کرد و بهتر است از سنگهایی که هوند و یا تیشه ای هستند استفاده کرد.

در فرآیند هوند کردن سنگ از ساینده های براق کننده استفاده نمی شود و سطح سنگ براق نیست. بطور کلی سنگ مناسب کف سالن های پذیرایی و سنگ کف سرویس بهداشتی با هم متفاوت است یا سنگ مناسب کف لابی ساختمان با سنگ مناسب کف پارکینگ تفاوت دارد. در ادامه این مقاله به سنگ مناسب برای محیط های مختلف ساختمان و مناطق جغرافیایی اشاره خواهیم کرد.
یکی از ویژگی های سنگ های طبیعی تنوع زیاد در رنگ و طرح است که سلایق مختلف را پوشش می دهد. سنگ ها بسته به نوع استفاده و موقعیت جغرافیایی باید انتخاب شوند. بهترین و مناسب ترین سنگ کف ساختمان بسته به کاربردشان انواع سنگ چینی، سنگ گرانیت، سنگ مرمر و سنگ مرمریت هستند که در ادامه به تفکیک توضیح خواهیم داد.

سنگ کف

سنگ کف

سنگ مرمریت، جلوه طبیعت :

سنگ مرمریت یکی از پر کاربرد ترین سنگ کف در جهان است. سنگ مرمریت تنوع بسیار بالا و ساب پذیری خوبی دارد. این سنگ ها انواع گوناگونی دارند و هر کدام از آنها ویژگی خاصی دارند. تمامی مرمریت ها در برابر اشعه نور خورشید رنگ خود را از دست می دهد، همچنین در برابر سرما و یخبندان مقاوم نیست.

بعضی از مرمریت ها به دلیل آهکی بودن و جذب آب بالا مناسب برای کف نیستند. سنگ های مرمریت ساب پذیری خوبی دارند و در برابر ضربه و خط و خش آسیب پذیر هستند و نیاز به مراقبت و نگهداری ویژه هستند. ایران سرشار از معادن سنگ مرمریت است و بعضی از مرمریت های ایرانی شهرت جهانی دارد و به سایر کشورها صادرات می گردد.
سنگ های مرمریت سابیده و براق مناسب برای سنگ فرش هال و پذیرایی ساختمان های مسکونی، سنگفرش اتاق، سنگفرش لابی، سنگفرش واحدهای تجاری و اداری و کف پله و پاگردمی باشد.
سنگ های مرمریت هوند مناسب برای سنگ فرش سرویس های بهداشتی و مستر و محوطه استخر می باشد

سنگ مرمریت

سنگ مرمریت کف ساختمان

سنگ تراورتن ، نماد طبیعت :

سنگ تراورتن بدلیل داشتن خلل و فرج بیشتر در نمای ساختمان استفاده می شود؛ اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و پرکننده های قوی از سنگ تراورتن بخاطر زیبایی خاصش به عنوان سنگ کف نیز استفاده می شود.

سنگ های تراورتن جذب آب بالا و مقاومت فشاری پایینی دارند و استفاده از این سنگ جهت کف نیاز به مراقبت و نگهداری ویژه دارد.
از سنگ تراورتن بیشتر برای سنگ نما و ساخت مصنوعات سنگی استفاده می شود. همچنین از این سنگ برای سنگ فرش محوطه نیزاستفاده میشود.
این سنگ ها رنگی ثابت دارند و در برابر سرما و یخبندان مقاومت خوبی دارند؛ اما از مقاومت فشاری کمی برخوردارند و برای سنگفرش محوطه باید از سنگ های با ضخامت بالا استفاده کرد. همچنین به منظور جلوگیری از سر خوردگی و لغزنده بودن سنگ بهتر است که سنگ کف محوطه بصورت تیشه و یا بوش همر استفاده شود.
سنگ تراورتن مناسب سنگ کف محوطه بصورت تیشه ای و بوش همر است و تراورتن هایی که با پرکننده های رزین و اپوکسی قوی فرآوری می گردند جهت سنگ فرش داخلی نیز مناسب می باشند.

سنگ تراورتن کف ساختمان

سنگ تراورتن کف ساختمان

سنگ گرانیت، نماد مقاومت :

سنگهای گرانیت یکی از مقاوم ترین سنگ های طبیعی جهان و نمادی از مقاومت مصالح ساختمانی هستند. سنگ های گرانیت انواع گوناگون دارند و تمامی آنها مقاومت بالایی دارند. آنها در برابر سرما و گرما و اشعه نور خورشید مقاومند و جذب آب کمی دارند.

این سنگ ها بسیار سخت برش هستند و هزینه استخراج و فرآوری بالایی دارند و بدلیل مقاومت بالا در سنگ فرش مکان های پر تردد و سنگین کاربرد زیادی دارند و در برابر خط و خش و ضربه مقاومند.
سنگ گرانیت سابیده مناسب سنگ کف واحدهای تجاری و اداری، سنگ کف پارکینگ، سنگ پله و پاگرد می باشد.

سنگ گرانیت فلیم شده مناسب سنگ کف محوطه است؛ زیرا سنگ گرانیت سابیده هنگام خیس بودن لغزنده وخطرناک است و جهت جلوگیری از سر خوردگی بهتر است از گرانیت فلیم شده استفاده شود.

سنگ گرانیت کف ساختمان

سنگ گرانیت کف ساختمان

سنگ مرمر، نماد لطافت طبیعت :

سنگ مرمر یا اونیکس یکی از زیباترین سنگ های طبیعی است که طرفداران زیادی در دنیا دارد. این سنگ جزء سنگ های لوکس و لاکچری جهان به شمار میرود . سنگ های مرمر در برابر سرما و یخبندان و اشعه نور خورشید بسیار مقاوم هستند و جذب آب کمی دارند.

این سنگ در برابر خط و خش آسیب پذیر است و نیاز به مراقبت و نگهداری ویژه دارد. همچنین خاصیت عبور دارد و این خاصیت عبور نور از سنگ مرمر باعث گردیده است که اکثر مهندسین و آرشیتکت ها از سنگ مرمر در طراحی هایشان استفاده زیادی نمایند. سنگ های مرمر بدلیل قیمت بالا بیشتر در ساختمان های لوکس و گران قیمت بکار می رود.
سنگ مرمر مناسب سنگ کف سالن های پذیرایی، سنگ کف لابی، سنگ کف تالارها و هتل ها و اماکن مذهبی می باشد.

سنگ مرمر در کف ساختمان

سنگ مرمر در کف ساختمان

سنگ چینی، نماد ظرافت :

سنگ کریستال که اصطلاحا بدلیل اینکه هنگام ضربه صدای ظروف چینی می دهد، در کشور ایران به سنگ چینی معروف است و از خانواده مرمریت ها به شمار میرود که به دلیل دانه های بلوری درشت به آن سنگ چینی یا کریستال میگویند.

سنگ چینی جذب آب کمی دارد و در برابر گرما و سرما و اشعه نور خورشید مقاومت خوبی دارد. این سنگ بدلیل جذب آب پایین گزینه مناسبی برای مکان های بهداشتی است و بصورت اسلب بوک مچ و فورمچ فرآوری میگردد که زیبایی آن چندین برابر می کند.
سنگ چینی مناسب سنگ کف هال و پذیرایی، سنگ کف واحدهای تجاری و اداری، سنگ کف سرویس ها و اماکن بهداشتی و دارویی، سنگ کف پارکینگ و سنگ پله می باشد.

سنگ کریستال کف ساختمان

سنگ کریستال کف ساختمان

شاید بتوان گفت بهترین و مناسب ترین سنگ برای سنگ فرش واحدهای مسکونی سنگ های مرمریت و سنگ چینی است و مناسب ترین سنگ برای کف واحدهای اداری و تجاری و پارکینگ سنگ های گرانیت و بهترین سنگ برای سنگ کف محوطه بیرونی سنگ تراورتن تیشه ای و یا گرانیت فلیم شده و در نهایت زیباترین و لوکس ترین سنگ برای سنگ کف اماکن لوکس و لاکچری سنگ های مرمر است.