سرامیک به انگلیسی: (Ceramic) یک ماده جامد غیر فلزی غیر آلی است که از ترکیبات فلزی یا غیر فلزی تشکیل شده و با گرم شدن در دمای بالا شکل گرفته و سپس سخت شده‌است. به‌طور کلی موادی سخت، شکننده و مقاوم در برابر خوردگی هستند.نمونه‌های معمول آن سفال، ظروف چینی و آجراست.

کلمه «سرامیک» از کلمه یونانی κεραμικός (keramikos)، به معنای «سفال» یا «برای سفال» و آن از κέραμος (keramos)، به معنای «سفالگر، کاشی، سفال» آمده‌است.

انوع 

  •  سفید، ساختاری، فنی و دیرگداز هستند.
  •  سفید، شامل لوازم پخت،سفال ها و کاشی های دیواری می شود.
  •  ساختاری شامل آجرها، لوله ها، کاشی های سقفی و زمین هستند.
  •  فنی هم چنین به عنوان سرامیک های مخصوص، لطیف، پیش رفته و مهندسی شناخته می شوند. این ردیف سرامیک شامل تکیه گاهها، کاشی های مخصوص(مانند پوشش حرارتی فضاپیما) وسایل زیست پزشکی، سوخت هسته ای، آجرهای سرامیکی، موتورهای سرامیکی و روکش سرامیکی است.
  • سرامیک های دیرگداز ،نوعی مصالح هستند که برای ساختن ظروف ،ساختن ذوب فلز، خط کوره، گرمای تابشی در اجاق های گازی استفاده می شوند.

 به طور کلی  با مصرف مخلوطی از رس ، عناصر خاکی ، پودرها ، آب و شکل دادن آنها به فرم های دلخواه ساخته و تهیه می شوند. (ودر مصارف مختلف ساختمانی، ساخت ظروف و…به کار گرفته میشود) وبه محض شکل گیری سرامیک ، آن را در کوره ای با درجه حرارت بالا شلیک می کنند خاک رس در دمای نسبتاً کم (1000-1150 درجه سانتیگراد) سوزانده می شود و محصولی درشت و کمی متخلخل تولید می شود.. غالباً ، این نوع مصالح از مواد تزئینی ، ضد آب و رنگ پوشیده می شوند که به لعاب معروف هستند.