درباره کوارتز

کوارتز با سختی V در مقیاس موس است. کوارتز به رنگ و اسامی مختلف دیده می شود، که به صورت طبیعی در نقاط عمیق یافت می شود که به رنگهای کهربایی، زرد، سفید، جگری مایل سیاه و سبز دیده شده است و نوع دیگر آن به صورت مصنوعی تولید می شود که بسیار پر طرفدار می باشد. ریشه لغوی کلمه کوارتز لغت آلمانی quarz مشتق شده است و این کلمه از لغت اسلاوی tvrdy ریشه گرفته است.

کریستال-کوارتز کریستال کوارتز سنگ کوارتز طبیعی کوارتز

کوارتز بعد از فلدسپات دومین ماده کانی فراوان روی زمین است کوارتز یک ترکیب شیمیایی است که شامل یک قسمت سیلیسیم و دو بخش اکسیژن است. دی اکسید سیلیسیم SIO2 است، این کانی معدنی اسن که در سطح زمین یافت میشود و خواص منحصر به فرد، آن را به یکی از مفید ترین مواد طبیعی در دنیا تبدیل کرده است.

انواع کوارتز در دماهای مختلف شکل میگیرند که نوعی از سنگ های آذرین metmorphic و سنگهای رسوبی است این سنگ به شدت در برابر هوا و مواد شیمیایی مقام است. ساختمان بلوری کوارتز به دستگاهای بلوری هگراگونال تعلق دارد یکی از پلی مورف های سیلیس (اکسیدسیلیسیم) با ساختار بلوری پهلو است اب های داغ دارای محلول های SIO2 در شکاف ها و درزها، سرد میشوند و رسوب SIO2 در این مکان ها، بلورهای کوارتز را به وجود می اورند. کوارتز تورمالیتی یکی از انواع آن است، که رشته های تورمالین را در بلور شش وجهی خود جای داده است. محلول های دارای SIO2 میتوانند در شکاف مرکزی سنگها رسوب کنند که زمین شناسان آن ها را ژلود کوارتز مینامند. شیشه کوارتز معمولا در مصارف ازمایشگاهی و تحفیفاتی مورد استفاده قرار میگیرند، مواد تشکیل دهنده شیشه های کوارتزی پرو سیلیکات می باشد.

 

سنگ کوارتز

 

ویژگی های سنگ کوارتز

میتوان از مجموعه ویژگی های کوارتز به موارد زیر اشاره داشت:

  • انعطاف پذیری
  • سختی و مقاومت بالا
  • مقاومت بالا در حرارت
  • مقاومت در برابر مواد شیمیایی
  • عایق الکتریکی
  • مقاومت بالا در برابر خوردگی
  • قابلیت نورپردازی

یکی از مهمترین و پر استفاده ترین کاربرد وارتز در ساخت عدسی و اشیای اپتیکی است که نمونه آن sandstone یا hancok ویرجینیای غربی است و در برخی از موارد، از آنها برای ساخت عدسی های تلسکوپ استفاده می شود که نمونه آن حدود ۱۰ سانتی متر است. میلیارد ها نفر هر روز از کوارتز استفاده میکنند اما تعداد کمی از آنها از این موضوع خبر دارند اما تعداد کمی از آنها از این موضوع خبردارند زیرا کوارتزی که از آن استفاده میکنند درون ساعت های مچی و دیواری آنها بکار برده شده است.

کوارتز به عنوان fundy بسیار مقاوم در برابر مواد شیمیایی و گرماست که می توان از آن برای ذوب آهن برای قالب ها و هسته های کار ریخته گری  استفاده کرد. ماسه های کوارتز برای کشش در صنایع معدنی به کار میروند، سنگ های کوارتز نیز برای اقامتگاه تفریحی و زمین والیبال زمین بستکبال و… به کار می روند.

 

کاربرد های کوارتز

از کاربردهای کوارتز به توانایی در فرکانس های مشخص را دارد، این کریستال ها به قدری دقیق هستند که آن را میتوان برای ساختن ابزار و تجهیزات دقیق به شدت دقیق استفاده کرد که میتوان سینگال های رادیویی و تلویزیونی با فرکانس های دقیق و ثابت را منتقل کند. دستگاه های کوچک مورد استفاده برای این کار ها به عنوان نوسانگر بلور شناخته میشوند و تنها بیست سال بعد، ده ها میلیون از آنها برای تامین ارتش در طول جنگ جهانی دوم مورد نیاز بود.

درباره سنگ کوارتز سنگ کوارتز طبیعی کاربرد کوارتز کوارتز اوپال صورتی کوارتز معدنی

امروزه میلیارد ها از کریستال های کوارتز برای ساخت oscitlitrs برای ساعتها، رادیو ها، تلویزیون ها، کنسول های بازی الکترونیکی، کامپیوتر ها، تلفن های همراه، کنتورهای الکترونیکی و تجهیزات GPS به کار میروند.

طیف گسترده ای از کاربرد ها کریستال کوارتز برای ساختن لنزها و فیلتر مورد استفاده در لیزر، میکروسکوپ ،تلسکوپ، حسگرهای الکترونیکی و ابزارهای علمی به کار میرود.

در دهه ۹۰ میلادی نیاز به کریستال های کوارتز با کیفیت به سرعت افزایش یافت که معدن ها در سرتاسر جهان قادر به تعمین مقادیر کافی از آن نبودند که خوشبختاته این نیاز در طول جنگ جهانی دوم محقق شد و صنایع نظامی و خصوصی شروع به کار بر روی روش های استفاده از کریستال های کوارتز، که در اجزای الکترونیکی به کار میروند کردند.

کوارتزهای مصنوعی در دماهای بالا آب گرم soperheate که در سیلیس dissolved غنی هستند رشد یافته اند این کریستال های تولید شده میتواند در شکل ها و اندازه ها و رنگهایی که با نیاز ها و فرایند های تولید مطابقت دارند تولید شوند.

silico سیلیس با اندازه بسیار ریز دانه به اندازه کمتر از ۱۰میکرومتر است، fripon نام تجاری یک ماده سیلیکا خالص است که برای انواع مواد ساینده نرم مورد استفاده قرار میگیرد که عبارتند از ترکیبات polishing ترکیبات jewlery و ترکیبات buffing، این سنگ را می توان به عنوان وسیله ای برای صیقل دادن سنگها به کار برد.