ایده هایی برای آشپزخانه های کوچک که هزینه زیادی ندارند

,

ایده هایی برای آشپزخانه های کوچک

شما اولین نفری نیستید که به دنبال ایده برای آشپزخانه کوچک می گردید. آپارتمان های کوچک امروزی ضرورت طراحی آشپزخانه های کوچک به منظور استفاده بهینه از فضا را بیشتر کرده اند. در این مقاله با رویاسازان هدفمند همراه باشید تا شما را با چند ایده جذاب برای دکوراسیون آشپزخانه های کوچک آشنا کنیم.

آشپزخانه مدرن کوچک با یک میز پیشخوان اضافه

آشپزخانه مدرن کوچک با یک میز پیشخوان اضافه

جا برای جزیره ندارید؟ هیچ اشکالی ندارد! به جای آن می توانید یک میز با شکل و اندازه دلخواه خریداری کرده و از آن به عنوان جزیره و میز ناهارخوری استفاده کنید. جزیره یک پیشخوان کمکی برای آماده سازی غذا و ذخیره وسایل دم دستی است که در آشپزخانه های مدرن زیاد دیده می شود.

اما نداشتن فضای کافی برای نصب جزیره لازم نیست شما را نگران کند. چون یک میز اضافه می تواند همان کار را برای شما انجام دهد. حسن میز این است که هر گاه آن را لازم نداشتید می توانید جابجا کرده و فضای آشپزخانه را بیشتر کنید.

خوشبختانه امروزه مدل های جدیدی از میز پیشخوان یا ناهار خوری در بازار وجود دارند که دارای قفسه یا کمد برای ذخیره وسایل آشپزخانه هستند. این میزهای چند کاره می توانند به شما کمک زیادی در آشپزخانه مدرن کوچک بکنند.

نصب میز دیواری یک ایده برای آشپزخانه کوچک

نصب میز دیواری یک ایده برای آشپزخانه کوچک

اگر در آشپزخانه خود حتی جای یک میز ساده هم ندارید باز هم جای نگرانی نیست. چون می توانید روی یکی از دیوارهای خالی یک میز دیواری کار بگذارید. میزهای دیواری بسیار ساده هستند و هر نجاری می تواند آن را با هزینه کم بسازد.

حتی در صورت تمایل می توانید میز را به صورت تاشو بسازید تا زمانی که به آن نیازی ندارید میز را کاملا به دیوار بچسبانید و فضای بیشتری در آشپزخانه ایجاد کنید.

حذف کابینت های دیواری بهترین ایده برای آشپزخانه کوچک

حذف کابینت های دیواری بهترین ایده برای آشپزخانه کوچک

برای بزرگ تر نشان دادن آشپزخانه بهتر است کابینت های یک دیوار، یا تمام دیوارهای آشپزخانه را حذف کنید و به جای آنها قفسه های چوبی یا فلزی کار بگذارید.

این اقدام هم فضای آشپزخانه شما را دلبازتر می کند هم دسترسی به ظروف و وسایل آشپزخانه را برای شما راحت تر می کند. حسن دیگر آن زیباتر کردن فضای آشپزخانه با نمایش دادن ظروف زیبای شما است.

اما از طرفی نگه داری و نظافت این قفسه ها به خاطر باز بودن مشکل تر است و در فواصل کوتاه تری باید گردگیری شوند. و اینکه حواستان به لکه های چربی روی ظروف باشد. اما در هر صورت استفاده از این قفسه ها همیشه بهترین ایده برای آشپزخانه کوچک است.

 

استفاده از گیاهان در طراحی آشپزخانه کوچک

گل ها و گیاهان هر فضایی را سرزنده و دلباز می کنند. در مورد آشپزخانه نیز همین طور است. شما برای این کار می توانید از گلدان هایی که از سقف آویزان می شوند استفاده کنید تا فضایی در آشپزخانه اشغال نشود.

هنگام طراحی کابینت ها از کابینت ساز خود بخواهید تا به عنوان یک ایده برای آشپزخانه کوچک تعدادی قفسه برای قرار دادن گلدان یا اشیای تزئینی دیگر برای شما بسازد.

با اینکه بر اساس ایده ای که در بخش قبل گفتیم گلدان ها را در قفسه هایی که به جای کابینت های دیواری تعبیه شده اند قرار دهید و از زیبایی و طراوت آنها لذت ببرید.

حتی قرار دادن گلدان های کوچک تر روی کابینت ها نیز به بالا رفتن روحیه شما و زنده تر شدن فضای آشپزخانه کمک شایانی می کند.

 

پیشخوان آشپزخانه را به عنوان میز ناهارخوری نیز استفاده کنید

یکی از مشخصه های آشپزخانه های مدرن حتی در آشپزخانه های بزرگ، قرار دادن صندلی های بزرگ کنار اپن یا جزیره، و استفاده از پیشخوان به عنوان میز ناهارخوری می باشد.

شما می توانید از این ایده برای آشپزخانه کوچک خود استفاده کنید. میز ناهار خوری هر چقدر هم کوچک باشد بالاخره فضایی را از شما می گیرد که می توانید از آن استفاده بهتری بکنید. بنابراین استفاده از جزیره به عنوان میز ناهار خوری یکی از به روزترین ایده های طراحی آشپزخانه های کوچک است.

داخل کابینت ها را مرتب کنید

داخل کابینت ها را مرتب کنید

فروشگاه های لوازم آشپزخانه اکسسوری های هیجان انگیزی برای مرتب کردن وسایل درون کابینت های آشپزخانه دارند. کافی است به یکی از این فروشگاه ها سر بزنید تا ایده های فوق العاده ای برای جا دادن ظروف خود در کابینت ها پیدا کنید.

اگرچه در دکوراسیون آشپزخانه های کوچک کابینت ها را به گونه ای طراحی می کنند که از فضای موجود حداکثر استفاده بشود اما اگر باز هم جا کم دارید با یک سری ترفندهای جالب توجه می توانید همه وسایل خود را در کابینت ها جا دهید.

برای این کار می توانید از انواع طبقه ها، استندها یا گیره ها در قسمت های مختلف کابینت آشپزخانه خود استفاده کنید. مرتب کردن اصولی کابینت ها مهم ترین ایده برای آشپزخانه کوچک به شمار می آید.

قدرت رنگ های روشن را در دکوراسیون آشپزخانه های کوچک دست کم نگیرید

قدرت رنگ های روشن را در دکوراسیون آشپزخانه های کوچک دست کم نگیرید

رنگ ها قدرت این را دارند که فضایی را فارغ از مساحت آن روشن و دلباز، یا تاریک و دلگیر کنند. یک آشپزخانه بزرگ با رنگ های تیره می تواند تنگ و تاریک جلوه کند. حال آنکه یک آشپزخانه کوچک با کابینت های روشن و نور طبیعی زیاد می تواند بزرگ و دلباز به نظر بیاید.

در این مورد صفحه روی کابینت نیز نقش اساسی دارد. در آشپزخانه های کوچک با کابینت های رنگ روشن، یک صفحه کابینت سفید می تواند فضا را دگرگون کند. حال آنکه همان آشپزخانه و همان کابینت با صفحه کابینت مشکی ممکن است تاریک و خفه جلوه کند.

بنابراین هنگام انتخاب رنگ صفحه کابینت به متراژ آشپزخانه و رنگ کابینت ها توجه ویژه نمایید.

استفاده از میز ناهارخوری گرد در طراحی آشپزخانه کوچک

استفاده از میز ناهارخوری گرد در طراحی آشپزخانه کوچک

اگر قصد دارید فضایی را برای میز ناهارخوری در نظر بگیرید بهتر است میز ناهارخوری گرد را برای آن قسمت خریداری کنید. میز دایره شکل نسبت به میز مستطیل یا مربع شکل افراد بیشتری را در یک فضای یکسان دور خود می تواند جای دهد.

همچنین میزهایی که یک پایه دارند برای یک آشپزخانه کوچک بهتر هستند چون پایه های زیاد میز از لحاظ بصری به نظر می رسد فضای بیشتری اشغال می کنند حتی اگر دقیقا به یک اندازه باشند.

 

از شلوغی و بی نظمی بپرهیزید

بهترین ایده برای آشپزخانه کوچک این است که همیشه مرتب باشد. آشپزخانه های بزرگ نیز در مواجهه با بی نظمی و تلنبار شدن انواع ظروف روی صفحه کابینت و سینک ظرفشویی کوچک تر به نظر می رسند.

برای همین خیلی مهم است که هر از گاهی ظروف اضافی و وسایل به درد نخور را دور بریزید و صفحه روی کابینت و پیشخوان را تمیز و مرتب نگه دارید.

وسایل غیرضروری را از روی صفحه کابینت بردارید. اگر آشپزخانه کوچکی دارید بهتر است فقط وسایلی که هر روز مورد استفاده قرار می گیرند روی پیشخوان آشپزخانه باشند. و پس از اتمام آشپزی بلافاصله ظروف و وسایل اضافی  را جمع کنید.

نورپردازی مناسب در آشپزخانه مدرن کوچک

نورپردازی مناسب در آشپزخانه مدرن کوچک

همیشه اولین ایده برای آشپزخانه کوچک استفاده از نورپردازی مناسب و هوشمندانه است. از چراغ های زیرکابینتی و انواع هالوژن های سقفی به اضافه لوستر استفاده کنید.

اگر در آشپزخانه پنجره دارید جلوی آن را نگیرید و در طول روز از نور طبیعی آن در آشپزخانه استفاده کنید.

اگر اپن یا جزیره دارید روی سقف بالای سر آن از چراغ ها و لوسترهای آویز استفاده کنید. همه این موارد به روشن تر و دلبازتر شدن آشپزخانه شما کمک می کنند.

از سینک ظرفشویی دو لگنه بدون سینی استفاده کنید

از سینک ظرفشویی دو لگنه بدون سینی استفاده کنید

در طراحی آشپزخانه های کوچک از سینک ظرفشویی تک لگنه با سینی یا دو لگنه بدون سینی استفاده می کنند. اگر خانواده کم جمعیتی دارید سینک تک لگنه برای شما کافی است. استفاده از سینک ظرفشویی توکار و تک لگنه معمولا یک ایده برای آشپزخانه کوچک است.

اما اگر در طول روز ظرف های زیادی در سینک شما تلنبار شده و منتظر شسته شدن هستند می توانید از سینک ظرفشویی دو لگنه بدون سینی استفاده کنید. در این صورت هنگامی که به سینک نیازی ندارید می توانید یکی از لگن های آن را با روکش بپوشانید و یک فضای آماده سازی و طبخ غذای اضافی برای خود ایجاد کنید.

 

استفاده از صفحه کابینت مقاوم

انواع سنگ جدید برای روی کابینت مثل کورین، کوارتز یا مارمونایت، متریال های جدید اما گران قیمتی هستند. دلیل قیمت بالاتر آنها نسبت به ام دی اف، ضد آب و ضد لک بودن و سخت و ضد ضربه بودن آنها است. اما در یک طراحی آشپزخانه های کوچک متراژ کمتری از این سنگ ها مورد نیاز است لذا قیمت آنها مناسب تر در می آید.

بنابراین هنگام طراحی آشپزخانه کوچک یا صحبت در مورد ایده برای آشپزخانه کوچک استفاده از سنگ های مصنوعی یا طبیعی برای صفحه روی کابینت نیز جز گزینه هایی است که مد نظر قرار می گیرد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *