سنگ اونیکس

نام (Onyx) از کلمه یونانی Nux، به معنای “ناخن” یا “سر پنجه تیز جانوران” گرفته شده است. دلیل آن این بود که سنگ اونیکس می تواند شامل رگه هایی روی خود باشد که رنگ مایه ای شبیه به رنگ پوست و گوشت انسان ها دارد. این سنگ در زبان به عربی جزع و به فارسی خلنگ معروف است.

سنگ اونیکس چیست؟

نوعی کانی کالسدونی با نوارهای موازی مشکی سفید است که در رنگهای مختلفی دیده می شود ولی در بازار نوع سیاه یکدست آن طرفدار و فروش بیشتری دارد. سنگ اونیکس از ذخایر سیلیکا در منافذ گدازه های آتشفشانی تشکیل می شود. خواص این سنگ از نظر ویژگی های فیزیکی عبارت انداز:

شکل کریستالی هگزاگونال و بدون کلیواژ با جلای شیشه ای و شیری، سختی این کانی ۶٫۵–۷ در جدول موس، وزن مخصوص ۲٫۵۵ تا ۲٫۷۰ و ضریب شکست آن ۱٫۵۳۰ تا ۱٫۵۴۳ می باشد. این سنگ در بیشتر نقاط جهان شامل آرژانتین، برزیل، هند، بوتسوانا، ماداگاسکار، میانمار، پاکستان، سریلانکا، جنوب مکزیک، افغانستان، اروگوئه و ایالات متحده وجود دارد.

کاربرد سنگ اونیکس 

این سنگ اغلب در اطراف شومینه مورد استفاده قرار می گیرد با این قابلیت نورپردازی در پشت که این نوع سنگ دارد از آن به در قالب انواع میزها و ابزار و فضاهای مدرن استفاده می شود.  سنگ اونیکس از آنجایی که بازتاب نور دارد به عنوان یکی از محبوب ترین سنگ های تزئینی و قیمتی نیز

شناخته شده است.

سنگ اونیکس در بسیاری از ارکان تزئینی یک دکوراسیون شیک قابلیت استفاده دارد مانند:

انواع گلدان های گل، فرم های متفاوت و زیبا انواع کاسه ها و ظروف تزیئنی پایه های آباژور های مدرن و… سنگ اونیکس را به شکل کاشی در پیشخوان های آشپزخانه ها طراحی حمام و دیگر فضاهای داخلی خانه با  طراحی مدرن استفاده می کنند.

خواص اونیکس

 نوعی عقیق سیاه و سفید با بافت موازی و همگنه که یونانیان و رومیان باستان، اون رو سنگی قیمتی می‌دونستن و در جواهرات برای دور کردن انرژی‌های منفی از اون استفاده می‌کردن.به طور کلی اونیکس از نظر رنگ، پایه‌ای مشکی و سطح رویی سفید داره؛ اما در بین این لایه‌ها میتونه ترکیبات مختلفی نیز داشته باشه یا اینکه به طور کامل تک رنگ باشه.
در مورد اونیکس نوع سارد، رنگ پایه قهوه‌ایه. اونیکس کورنلین، پایه‌ای قرمز دارد و اونیکس نیکولو‌، به دلیل لایه بالایی بسیار نازکی که داره، رنگ مشکی پایه اون، شبیه به آبی یا خاکستری به نظر میرسه.
به طور کلی این سنگ درخشش کمی دارد و اغلب مات و کدر است.